Opłaty dodatkowe przy kredycie

Spłata kredytu to dla wielu osób istotny problem. Zapisy w umowach kredytowych są dość trudne w zrozumieniu, a do tego mocno rozbudowane. W artykule poznasz wiedzę o opłatach dodatkowych stosowanych w standardowych kredytów gotówkowych. Dzięki temu będziesz mógł przewiedzieć lepiej koszty spłaty zobowiązań krótko lub średnioterminowych, a tym samym podjąć znacznie lepsze negocjacje z instytucjami finansowymi. We współczesnej gospodarce występuje niestety sporo opłat dodatkowych w pożyczkach gotówkowych. Niektórych z nich możesz uniknąć poprzez zastosowanie praktycznych wskazówek pochodzących z poniższego artykułu.

Uwaga na podejrzane opłaty przygotowawcze i nieuczciwe praktyki instytucji finansowych

Jeszcze przed wypłaceniem gotówki możesz zostać narażony na tzw. opłaty przygotowawcze. Jest to element związany z nieuczciwymi praktykami sektora parabankowego. Niektóre instytucje w ramach opłaty przygotowawczej obiecują rozpatrzenie wniosku, a później go natychmiast odrzucają, tym samym naciągając świadomie klienta na stratę. Działanie jest mocno tępione przez prawne założenia, ale niestety w niektórych placówkach jeszcze występuje pod różnorodnym nazewnictwem. Uważaj zatem na taką opłatę dodatkową.

Czy istnieją dobre koszty podczas podpisywania umowy kredytowej?

Z czym natomiast powinieneś się pogodzić? Ubezpieczenie to jedna z opłat dodatkowych stosowanych w kredytach gotówkowych dająca nie tylko ochronę kredytodawcy, ale także kredytobiorcy. W razie utraty pracy obciążenia finansowe przejmie za ciebie ubezpieczyciel. Nie warto żałować zatem pieniędzy na bardzo racjonalne ubezpieczenie, ponieważ w wielu przypadkach po prostu ratuje interesy gospodarstwa domowego i to w dłuższym terminie. Standardowa opłata przy kredycie to prowizja. Niektóre banki i parabanki odchodzą jednak od niej. Zamiast tego stawiają na trochę większe oprocentowanie lub wydłużenie okresu spłaty zobowiązania. Prowizja jest zwracana, jeżeli rozwiążesz umowę pod jej podpisaniu. Nie ma z tym większych, prawnych problemów. Osoby posiadające kredyty w walutach obcych narażają się na drogie przewalutowanie. Płacisz też dodatkowo za wcześniejszą spłatę kredytu. Jeżeli opłata jest wysoka, lepiej po prostu zostać przy klasycznych ratach i nie narażać się na niepotrzebne straty. Jeżeli chcesz od razu poznać wszystkie koszty zapytaj po prostu o rzeczywistą roczną stopę oprocentowania kredytu. Każda instytucja na rynku pożyczek gotówkowych ma jasny obowiązek jej podawania. Jeżeli masz problemy z uzyskaniem tych danych, lepiej zrezygnuj ze współpracy. To oznaka nieuczciwości lub ukrywania pewnych faktów przed klientem.

Uważaj na wydłużanie okresu spłaty zobowiązania

Bardzo źle na koszty kredytu wpływa wydłużenie okresu spłaty. Niektóre instytucje specjalnie naciągają klienta na długi termin spłaty, a jednocześnie gwarantują minimalną ratę miesięczną. To jednak niezbyt dobry interes, ponieważ szkodzi w twoje interesy długoterminowe. Zastanów się dobrze, czy nie lepiej spłacić zobowiązanie wcześniej niż narażać się na jakiekolwiek problemy z płynnością w przyszłości. Kredyty bez bik, a także bez formalności traktuj raczej z przymrużeniem oka. Wiele z nich to po prostu wabik na klientów, którzy wpłacają opłaty przygotowawcze, a później odchodzą z kwitkiem. Teraz wiesz już, z jakimi opłatami dodatkowymi musisz się zmierzyć na nowoczesnym rynku kredytowania potrzeb. Wystarczy rozsądne podejście, aby uniknąć większości ekonomicznych problemów. Jakie są twoje dotychczasowe wrażenia z podpisywaniem umów w tym zakresie?