Czy powinieneś pożyczyć od rodziny lub przyjaciół?

Możesz rozmyślać o tym czy zapytać znajomych lub krewnych, aby pożyczyli Ci pieniądze. Musisz jednak starannie rozważyć, czy możesz sobie pozwolić na spłatę i jak sobie poradzisz z sytuacją gdy nie będziesz mógł. Musisz poważnie rozważyć plusy i zalety zaciągania pożyczek od rodziny i przyjaciół

Co warto rozważyć przed wypożyczeniem pieniędzy?

Pożyczenie od członka rodziny może zapewniać nagłe pieniądze i pomóc uniknąć form zaciągania pożyczek z bardzo wysokimi oprocentowaniami, takimi jak pożyczki gotówkowe i pożyczki w domu. Jeśli obie strony są pewne, że nie będzie to szkodliwe dla związku z członkiem rodziny, jeśli nie spłacisz, jest to dobra opcja, ponieważ jest ona normalnie bezpłatna. Jeśli pożyczasz od przyjaciela, pamiętaj, że jeśli nie spłacisz, może to zakończyć przyjaźń.

Najpierw ogarnij budżet

Jeśli chcesz pożyczyć od rodziny lub przyjaciela, upewnij się, że przemyślałeś swój budżet wcześniej, aby zobaczyć, ile pieniędzy masz po zapłaceniu bieżących kosztów utrzymania. W tym celu zapoznaj się z oświadczeniami dotyczącymi rachunku bieżącego i karty kredytowej z ostatnich trzech miesięcy. Warto rozważyć zebranie rachunków bieżących i wyciągów z karty kredytowej z ostatnich trzech miesięcy (lub dłużej, aby uwzględnić jednorazowe koszty) przed wykonaniem budżetu.

Skorzystaj z planisty budżetu, aby przejąć kontrolę nad finansami. A jeśli nie możesz sobie na to pozwolić?

To zawsze stresujące, jeśli nie możesz sobie pozwolić na spłatę, ale może być jeszcze gorsza, jeśli zostawisz ukochaną osobę z dziurą w kieszeni i może to zaszkodzić waszym relacjom. Dlatego ważne jest opracowanie budżetu i sporządzenie nowego planu spłat, gdy tylko znajdziesz się w trudnościach.

Alternatywne sposoby zaciągania pożyczek

Jeśli nie jesteś pewien, czy powinieneś pożyczyć od przyjaciela lub członka rodziny, istnieją inne opcje kredytowe, nawet jeśli masz niską ocenę zdolności kredytowej. Musisz się z nimi zapoznać, by znaleźć odpowiedni rodzaj kredytu dla siebie. Jeśli przyjaciel lub członek rodziny prosi o pomoc finansową, może być naprawdę trudno mu odmówić. Również nie chcesz stracić dobrego przyjaciela lub mieć waśnie z członkiem rodziny ze względu na pieniądze. Oto kilka ważnych rzeczy, które warto rozważyć przed udzieleniem jakiejkolwiek gotówki.

Czy możesz sobie pozwolić na to?

Poświęć trochę czasu na wypracowanie własnego budżetu przed pożyczeniem – to może pomóc Ci ocenić własne finanse. Co zrobisz, jeśli kredytobiorca nie będzie mógł zapłacić? Być może będziesz pewny, że osoba, którą pożyczyłeś, będzie w stanie zapłacić w całości, ale nadal musisz rozważyć, co zrobisz, jeśli nie będzie tak. Jest to głęboko osobista decyzja, ale warto rozważyć przed przekazaniem gotówki, bez względu na to, jak pewnym danej osoby jesteś. Dobrym pomysłem jest otrzymanie czegoś na piśmie, gdy dochodzi do pożyczki wśród członków rodziny. Posiadanie formalnego porozumienia może cię chronić.